Vzorkovnice a odber vzoriek ako základ spoľahlivej analýzy vody
Vydáva: Október 2024
Stáhnout PDF
EnviroMail_20_Európa_Vzorkovnice a odber vzoriek ako základ spoľahlivej analýzy vody
Správny proces vzorkovania, rovnako ako výber a použitie správnych vzorkovníc, predstavujú ešte pred začiatkom samotných analýz dva kľúčové kroky, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňujú presnosť vykonaných testov a tým finálne reportované výsledky. Správne vzorkovanie a výber vzorkovníc tak pomáhajú zaistiť reprezentatívnosť, presnosť a spoľahlivosť reportovaných dát, ktoré môžu mať zásadný vplyv na následné rozhodovanie v rôznych oblastiach environmentálnej politiky, výrobných procesov alebo verejného zdravia. Vhodný výber vzorkovníc tiež zaisťuje porovnateľnosť dát z rôznych štúdií, regulačnú zhodu, minimalizuje nežiaducu kontamináciu vzoriek a zvyšuje efektivitu nákladov tým, že obmedzuje potrebu opakovaných odberov.
Zaistenie kvality pri odbere vzoriek vody
Výsledky laboratórnych analýz sú používané pre celý rad dôležitých rozhodnutí a riadenia ďalších procesov. V laboratóriách je bežne zavedené laboratórne riadenie kvality, t.j. používanie prvkov riadenia kvality ako sú slepé vzorky, duplicitné stanovenie alebo laboratórne kontrolné vzorky. Menší dôraz sa však kladie na zabezpečenie kvality už pri odbere vzoriek a ich doprave do laboratória, teda na procesy, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou analytického výsledku, ale ich vplyv nastáva ešte pred dodaním vzorky do laboratória. Nevhodne odobratá alebo kontaminovaná vzorka môže viesť k nepresným alebo zavádzajúcim informáciám. Preto je dôležité dodržiavať správne postupy odberu vzoriek a používať vhodné materiály a vybavenie.
Odber vzoriek a manipulácia so vzorkami
Vzorkovanie vôd je komplexný proces, ktorý si vyžaduje odborné znalosti a skúsenosti. V laboratóriách ALS je odber vzoriek vykonávaný vyškolenými pracovníkmi s príslušným vybavením a znalosťami špecifických analytických metód. Všeobecné požiadavky na odber vzoriek vôd sú uvedené
v norme ČSN EN ISO 5667-3 resp. STN EN ISO 5667-3: „Konzervácia vzoriek vôd a manipulácia s nimi“. Norma uvádza a popisuje základné definície a termíny, požiadavky na vzorkovnice, dopravu, identifikáciu a uchovávanie vzoriek.
ALS vzorkovnice
Laboratóriá ALS neustále rozširujú ponuku vzorkovníc tak, aby bol eliminovaný vplyv vzorkovnice a poskytované analytické výsledky skutočne reprezentovali vzorku pri odbere. Laboratóriá ALS sledujú odborné publikácie, národné aj medzinárodné normy a v neposlednom rade vykonávajú vlastné merania, testovanie vzorkovníc a stabilitné štúdie. Všetky vzorkovnice poskytované ALS sú testované, či vyhovujú požadovanému zamýšľanému použitiu. Vzorkovnice sú zároveň priebežne kontrolované, aby sa zistilo, či počas výroby alebo distribúcie nedošlo k neočakávanej zmene.
Všetky bežné vzorkovnice poskytované ALS sú určené iba na jednorazové použitie, a to z dôvodu maximálneho dôrazu na kvalitu poskytovaných výsledkov.
Správný výber vzorkovnice
Je zřejmé, že výběr vhodné vzorkovnice může mít zásadní vliv na stabilitu sledovaných parametrů. Mezi typické jevy patří sorpce analytu, kontaminace (znečištění) vzorku, případně únik sledovaného analytu. Je tedy nezbytné zajistit a ověřit vhodnost pro daný účel:
- Vhodnosť použitého materiálu (plast/sklo)
- Chemickú odolnosť (napr. vhodný typ plastu)
- Materiál nevykazuje adsorpciu pre daný analyt/skupinu analytov
- Čistota použitého materiálu
- Tesnosť/uzatvárateľnosť vzorkovnice
Dôležitým parametrom je tiež objem (veľkosť) vzorkovnice. Laboratóriá ALS kladú dôraz na miniaturizáciu vzorkovníc – pre niektoré stanovenia používajú laboratóriá ALS vzorkovnice s objemom napr. 40ml, 60ml alebo 100ml.
Chemická konzervácia vzoriek
Laboratóriá ALS veľmi často používajú vzorkovnice, vopred naplnené chemickým konzervačným (fixačným) činidlom, ktoré dokáže stabilizovať cieľový analyt. Ak vzorkovnica obsahuje konzervačné činidlo, nikdy sa pred použitím nevyplachuje. Konzervačné činidlá (t. j. chemická konzervácia) predstavujú efektívny nástroj, ktorý výrazne predlžuje stabilitu sledovaného analytu, a tým aj kvalitu výsledku. Zmeny v zložení vzorky môžu mať rôzne fyzikálno-chemické príčiny. Stručný prehľad týchto príčin spolu s príkladmi ovplyvnených parametrov je uvedený v Tabuľke 1.
Neoddeliteľnou súčasťou správnej manipulácie so vzorkami je fyzikálna konzervácia vzorky, teda uchovanie vzorky pri teplote 3–5 °C a v tme.
Namerané koncentrácie sledovaného analytu môžu byť veľmi rozdielne v závislosti od rýchlosti spracovania vzorky a použitej vzorkovnice/konzervácii vzorky. Nižšie je ukážka stanovenia amónnych iónov pre identickú vzorku (výstup z čistiarne odpadových vôd) – s konzervačným činidlom a bez konzervačného činidla. Je zrejmé, že vzorka bez konzervácie musí byť spracovaná do 48h, inak dochádza k významnému poklesu sledovaného analytu. Naproti tomu, konzervovaná vzorka je stabilná viac ako 14 dní.
Súvisiací EnviroMail:
Enviromail 03 / Evropa: Doporučení pro správné vzorkování vod pro stanovení kovů
Referencie
ISO 5667-3:2024 - Water quality — Sampling — Part 3: Preservation and handling of water samples